ESG: Co změní omnibus?

ESG je souborem požadavků zaměřených na environmentální (Environmental), sociální (Social) a správní (Governance) aspekty podnikání. V posledních letech se v Evropské unii i dalších jurisdikcích objevují právní předpisy, které zavádějí povinnost reportování těchto faktorů, čímž se ESG stává součástí právního rámce pro nefinanční výkaznictví. Ani Česká republika není výjimkou, a proto našim klientům pomáháme v identifikaci a plnění jejich nových povinností.

Nefinanční výkaznictví je dynamickou, ale i v mnoha ohledech kontroverzní právní úpravou. Pomyslné vody kolem ESG v posledním měsíci rozvířila Evropská komise, která 26. 2. 2025 představila balíček legislativních změn označovaný prozaicky jako omnibus. Do již nyní mnohdy obtížně uchopitelné a regulatorně přesycené situace vznesl kromě mnoha otázek značnou nejistotu, a to zejména pro subjekty, kterých by se podle aktuálně účinné právní úpravy měla povinnost reportování týkat již v příštím roce (tedy za rok 2025).
Co má tento legislativní balíček změnit?
Především omnibus zásadně snižuje počet ekonomických subjektů, které budou povinny výkazy zveřejňovat. V této souvislosti je nejzásadnější to, že podle návrhu omnibus balíčku by se povinnost reportování měla vztahovat pouze na ty společnosti, které mají alespoň 1000 zaměstnanců. To by fakticky znamenalo snížení počtu dotčených společností asi o 80 %; dosud totiž minimální počet zaměstnanců jako pevné nepřekročitelné kritérium stanoven nebyl, respektive za situace velkého obratu a aktiv v rozvaze mohly do povinnosti reportování takříkajíc spadnout i z hlediska zaměstnanců velmi malé společnosti.
Navrhovaných změn je celá řada, ale právě podmínka počtu zaměstnanců ve veřejném prostoru rezonuje nejvíce. Není se čemu divit, protože společnosti, které podle aktuální úpravy povinny reportovat jsou (což by mohl omnibus změnit), by již v této době měly být plně zapojeny do příprav veškerých procesů a sběru dat, aby svým zákonným povinnostem dostály.
Lze tedy za ESG zavřít dveře?
Uvedená změna je nicméně v počátcích evropského legislativního procesu, o kterém nelze dobře předjímat ani to, kdy skončí, ani jak skončí. Je tedy možné, že povinnosti zůstanou zachovány ve stávajícím duchu, ale i to, že budou změněny podle omnibusu, či jinak. Tato situace je nežádoucí legislativně i ekonomicky, a to tím spíše, že jsou na ni navázány také zákonodárné předpisy v České republice. Avšak je důležité si uvědomit, že i v případě, že bude balíček omnibus přijatý v podobě, v jaké je navržen, a z povinného reportování tak stovky společností vyjme, neznamená to, že by mohl kdokoliv za problematikou ESG zavřít dveře. Stále totiž platí – a na tom nic nemůže změnit ani sám omnibus – že téma udržitelnosti je v Evropské unii i ve světě aktuálním tématem, jehož důležitost se exponenciálně navyšuje.
Velké společnosti, které reportovat budou a mnohdy již reportují, budou proto i nadále vyžadovat od svých dodavatelů a obchodních partnerů data týkající se udržitelnosti, a proto je potřeba se tématy, jako je uhlíková stopa, odpovědné zadávání veřejných zakázek, emise, zaměstnávání znevýhodněných osob, compliance systém a dalšími dílčími oblastmi problematiky ESG zaobírat, data sbírat a být připraven na požadavky velkých hráčů na trhu, jimž zpravidla z pozice jejich síly není možné odporovat.
Jakou k tomu nastavit strategii?
Záleží na mnoha okolnostech: na velikosti společnosti, jejím případném úvěrování či povaze odběratelsko-dodavatelského řetězce... Proto se na nás neváhejte v této oblasti obrátit. Pomůžeme Vám situaci Vaší společnosti konkrétně vyhodnotit a připravit se na povinnosti, které se týkají a v brzké budoucnosti týkat budou – nehledě na omnibus – úplně všech ekonomických subjektů.
S tím souvisí i další očekávaná změna – VSME standardy pro reportování malých a středních podniků, o kterých pro Vás brzy napíšeme.
zeptejte se autora
-
Mgr. Karolína Volčíková