Kdy je možné reklamovat nově zakoupené starší vozidlo?
8. 9. 2021
Ne každá vada staršího vozidla je způsobená jeho opotřebením. V některých případech se může i na starším vozidle objevit tzv. běžná vada, kterou je možné, v souladu se zněním právních předpisů, ze strany kupujícího i zcela řádně reklamovat.
V tomto článku bychom chtěli stručně poukázat na poměrně nedávno vydané rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, sp. zn. 33 Cdo 3235/2020 ze dne 25. 5. 2021, dle kterého se může kupující domáhat reklamace vady i nově zakoupeného staršího vozidla. Pozornost tomuto rozhodnutí by tak dle našeho názoru měla být věnována nejen kupujícími, ale i samotnými prodávajícími, s ohledem na možnosti kupujících odstoupit z důvodů takové vady staršího vozu od kupní smlouvy, samozřejmě za předchozího předpokladu řádného naplnění podmínek pro odstoupení od smlouvy.
Není žádnou novinkou, že odpovědnost za vady koupené věci se vztahuje jak na věci nové, tak i na věci použité. A není ani rozhodující, zda prodávající o takové vadě věci věděl či nikoliv.
V případě posuzovaném dovolacím soudem došlo ze strany prodávajícího, vystupujícího jako žalovaný, k podání dovolání proti rozhodnutí soudů nižších stupňů, kterými bylo vyhověno nároku uplatněnému žalobcem.
Mezi žalobcem, tzn. kupujícím a žalovaným, tzn. prodávajícím, byla uzavřena kupní smlouva ohledně prodeje vozu roku výroby 2002, a to za ujednanou kupní cenu stanovenou ve výši 55.000,-Kč. Kupující byl prodávajícím ujištěn, že vozidlo má nové brzdy. Vyjma této skutečnosti prodávající neuváděl ani při povinné zkoušce vozidla žádnou jinou vadu, kterou by vozidlo mělo mít. V kupní smlouvě rovněž nebyla žádná vada vozidla specifikována.
Žalobce po převzetí vozidla na tomto zjistil větší únik chladící kapaliny a nefunkční alternátor. Po učiněné odborné prohlídce v servisu proto oznámil žalovanému, že vozidlo dle jeho názoru vykazuje podstatné vady (únik chladicí kapaliny způsobený prasklým těsněním pod hlavou motoru, nefunkční alternátor, opotřebení brzdového mechanismu), a proto od kupní smlouvy odstoupil, přičemž ale toto odstoupení od kupní smlouvy nebylo žalovaným akceptováno. Hlavní obranou žalovaného, jakožto prodávajícího, bylo především tvrzení, že se jedná o vady, jejichž výskyt lze s ohledem na stáří vozu u takových starších vozidel běžně očekávat.
V rámci dokazování před soudy nižších stupňů bylo za účelem posouzení vady vozidla přistoupeno i k vyhotovení znaleckého posudku. Znalec vyhodnotil shora uvedené vady na vozidle následovně: „Vada spočívající v úniku chladicí kapaliny v důsledku prasklého těsnění pod hlavou motoru se jeví jako nejpravděpodobnější příčina úniku chladicí kapaliny. Jde o nikoliv atypickou vadu u vozidla tohoto stáří.“
Současně ale znalec vyloučil, že by tato vada byla způsobena opotřebením. V této souvislosti znalec uvedl, že se jedná o důsledek namáhání vlivem vysokých teplot a tlaku. „Spolu s nefunkčním alternátorem se jedná o vadu, která znemožňuje provoz vozidla. Ohledně vady brzd, spočívající v opotřebení tlouštěk činných ploch brzdových kotoučků a destiček, znalec zjistil, že jejich stav neodpovídá tvrzení žalovaného o jejich výměně.“
Odvolací soud proto dovodil, že žalobcem vytknuté vady, jež se na vozidle vyskytovaly v době jeho převzetí, zakládají podstatné porušení smlouvy, takže žalobce důvodně od kupní smlouvy odstoupil podle § 2106 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“).
Žalovaný proti rozhodnutí odvolacího soudu podal dovolání, které odůvodnil dosud neřešenou hmotně-právní otázkou následujícího znění: „Je únik chladící kapaliny u ojetého automobilu vadou zakládací podstatné porušení kupní smlouvy, když se jedná o obvyklou vadu tohoto typu vozidla?“
Podle § 2084 OZ je povinností prodávajícího upozornit kupujícího při sjednávání kupní smlouvy na vady věci, o nichž ví.
Podle § 2095 OZ je dále povinností prodávajícího odevzdat kupujícímu předmět koupě v ujednaném množství, jakosti a provedení. Nejsou-li jakost a provedení ujednány, plní prodávající v jakosti a provedení vhodných pro účel patrný ze smlouvy. Není – li tento účel plnění ve smlouvě sjednán, pak pro účel obvyklý.
Podle § 2099 odst. 1 OZ platí, že věc je posouzena jako vadná, nemá-li vlastnosti stanovené v § 2095 a 2096. Za vadu se považuje i plnění jiné věci. Za vadu se považují i vady v dokladech nutných pro užívání věci.
Podle § 2106 odst. 1 OZ platí, že pokud je vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující následující možnosti:
- a) trvat na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,
- b) trvat na odstranění vady opravou věci,
- c) požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
- d) odstoupit od smlouvy.