Design v novém kabátě: Co přinesla reforma průmyslových vzorů v EU ?

Evropská unie po více než dvaceti letech přistoupila k zásadní modernizaci pravidel pro ochranu průmyslových vzorů. Nová legislativa reaguje na potřeby digitální doby, zavádí jednodušší a levnější registraci a rozšiřuje ochranu na digitální design, 3D tisk i náhradní díly. Na co se připravit a kdy začnou změny platit?

V říjnu 2024 byl přijat nový balíček legislativních opatření, který přináší zásadní modernizaci ochrany průmyslových vzorů v EU. Tento balíček zahrnuje:
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/2822 („EUDR[1]“) – platí přímo ve všech členských státech a upravuje ochranu zapsaných průmyslových vzorů EU a
- Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/2823 („EUDD“) – ta musí být implementována do vnitrostátní legislativy a týká se národních průmyslových vzorů. Dochází tak k harmonizaci pravidel napříč EU.
O jaké klíčové změny se jedná?
HLAVNÍ CÍLE REFORMY
- modernizace a vyjasnění právní úpravy
- zvýšení dostupnosti a efektivity systému
- harmonizace pravidel napříč členskými státy
- rozšíření ochrany na nové formy designu
KDY ZMĚNY ZAČNOU PLATIT?
- první fáze od 1. května 2025 (změny zavedené EUDR)
- druhá fáze od 1. června 2026 (změny vyžadující implementaci do národního práva)
- povinnost členských států transponovat EUDD do 9. prosince 2027
Co reforma přináší konkrétně ?
Novou terminologii
Důležitou, byť primárně formální změnou, je nahrazení dříve používaného výrazu „Společenství“ novým termínem „Evropská unie“. Tím se mění i běžně užívaná zkratka ochrany průmyslových vzorů – z RCD (Registered Community Design) na REUD (Registered European Union Design). Tato úprava lépe odpovídá současné politické i právní realitě EU.
Širší ochranu designu
Ochrana průmyslových vzorů se nově vztahuje nejen na fyzické objekty s viditelným designem, nebo grafické objekty ve statické podobě, ale také na nehmotné výtvory, jako jsou digitální animace a dynamické grafické prvky uživatelských rozhraní. Tento krok odráží současné trendy v digitálním designu a posiluje jeho ochranu.
Ochranu proti zneužití v 3D tisku
Rozsah výlučných práv udělených průmyslovým vzorem se rozšiřuje také na digitální soubory, které umožňují reprodukci chráněného designu prostřednictvím 3D tisku. Vlastník vzoru se tak bude moci bránit i distribuci souborů vedoucích k nelegálním kopiím jeho produktů. Ten krok reaguje na rozmach domácího tisku součástek a produktů.
Nový symbol ochrany
Zavádí se nové označení „D“ v kroužku jako jasný vizuální signál, že takto označený produkt je chráněn průmyslovým vzorem. Použití tohoto označení však zůstává dobrovolné a bude tak na uvážení vlastníků, zda tento symbol využijí.
Zjednodušení registrace a změny v poplatcích
- možnost přihlášení až 50 vzorů v jedné žádosti, což sníží administrativní náklady přihlašovatele,
- úprava poplatkové struktury – některé poplatky budou úplně zrušeny nebo sníženy, jiné (např. za registraci či prodloužení ochrany) zvýšeny.
Tzv. požadavek viditelnosti
Reforma zavádí požadavek přesnějšího a jasnějšího znázornění designu při jeho registraci – nově se ochrana vztahuje výhradně na prvky, které budou v přihlášce viditelně označeny. Tento krok má přispět ke zvýšení právní jistoty majitelů designů a předejít sporům o rozsah ochrany.
"Opravárenská doložka"
Reforma rovněž zakotvuje tzv. opravárenskou doložku (Repair clause) - z této vyplývá, že součásti složených výrobků, které slouží výhradně k jejich opravě, nepožívají ochrany jako průmyslový vzor. Jinými slovy, pokud je vzhled náhradního dílu nezbytný pro obnovení původního vzhledu výrobku, nelze jeho užití zakázat na základě práva k průmyslovému vzoru.
Tato výjimka zamezuje monopolizaci trhu s náhradními díly a umožňuje konkurenci v oblasti oprav, čímž zároveň přispívá k udržitelnosti a prodlužování životnosti výrobků. Uplatní se například u autodílů, spotřebičů nebo nábytku.Výjimka platí výhradně pro účely opravy – nesmí být zneužita pro výrobu alternativních designových produktů.
Potřebujete poradit s ochranou Vašeho designu v kontextu nové legislativy? Neváhejte se obrátit na naše specialisty na právo duševního vlastnictví.
[1] Pozor, stejná zkratka je užívána i pro nařízení Evropské unie (EU) proti odlesňování, které se zaměřuje na minimalizaci dopadů odlesňování a znehodnocování lesů spojených s produkty dováženými do Evropské unie – tedy zcela jinou oblast úpravy.
zeptejte se autora
-
Mgr. Martina Švecová